Türkiyenin İlk Şifalı Taş Oteli, Sağlıklı Yaşam Evi, Organik Köy Kahvaltısı

Restaurant

RESTAURANT

Otelimizin bulunduğu Maşukiye bölgesi serpme köy kahvaltısı ile ünlü bir bölgedir. Kartepe Köşkü olarak bizler de gelen konuklarımıza hem bölgemizin ününe yakışır bir kahvaltı sunmak hem de pek az yerde bulabileceği bir lezzet şöleni yaşatmak gayretindeyiz. 

Otelimizin temasına uygun olarak hazırladığımız kahvaltılık ürünlerimiz hiç bir endüstriyel işlemden geçmemiş, organik ya da doğal ürünlerden itina ile seçilerek siz değerli konuklarımıza sunmaktayız.

Kahvaltıda sunmuş olduğumuz;

SEBZELERİMİZ : Otelimizin hemen yanında yer alan bahçemizde yetiştirmiş olduğumuz ve hiç bir kimyasal kullanmadan tamamen organik geleneksel Türk tohumlarından üretilmektedir. Kesinlikle GDO lu sebze tohumu kullanmamaktayız.

PEYNİRLERİMİZ: Bölgemiz ev hanımları tarafından üretlen ve hiç bir endüstriyel işlem görmemiş, hijyen sartlarına uyularak üretilmiş peynirleri sizler için özel olarak ürettirmekteyiz.

REÇELLERİMİZ : Bölgemizde yetişen meyvelerden geleneksel yöntemlerle kendimiz üretmekteyiz. Üretmiş olduğumuz reçellerde hiç bir koruyucu madde ve glokoz türevi ürünler kullanmamaktayız.

ZEYTİNLERİMİZ:  Bursa ve Balıkesir bölgesinin geleneksel yöntemlerle toplanıp endüstriyel işlem görmemiş doğal zeytinleri tercih etmekteyiz.

TEREYAĞIMIZ : Tamamen inek sütünden üretilmiş yayık tereyağlarını kullanmaktayız.

BALLARIMIZ : Arı balı yönünden oldukça zengin bir ülkede yaşamaktayız. Buna rağmen ne yazık ki doğal ya da organik bal bulmak neredeyse imkansız gibi bir şey. Bunun yanında alışmış olduğumuz damak zevkine göre de arı balında farklılıklar ortaya çıkmaktadır Konuklarımızın isteği doğrultusunda Marmaris Çiçek Balı, Artvin Borçka Kestane Balı ve Siirt Pervari Çiçek ballarından doğal ya da organik olarak üretilmiş olanları konuklarımıza ikram etmekteyiz.